Stretching dla biegacza.

To tylko 10-15 minut więcej

Rozciąganie jest bardzo ważnym elementem treningu i nie można go zaniedbywać. Wzmacnia ścięgna, poprawia ukrwienie, zwiększa zakres ruchu i rozluźnia mięśnie po treningu. Wyróżniamy dwa rodzaje stretchingu; statyczny i dynamiczny.

Dynamiczny zalecany jest przed treningiem, zmniejszy ryzyko kontuzji, rozgrzeje przed treningiem. Nasz organizm, potrzebuję rozgrzewki aby wejść na większe obroty, warto wykonać przed startem parę ćwiczeń dynamicznych które nas do tego przygotują, np.; przysiady, pajacyki, krążenia bioder, skłony tułowia , delikatny bieg w miejscu. Gdy już się rozgrzejemy , trening na pewno będzie bezpieczniejszy i  bardziej efektywny.

Stretching statyczny , zalecany po treningu, pozwala uspokoić nasz organizm, zapobiega skurczom i reguluje napięcie mięśni, polega na utrzymaniu określonej pozycji ciała przez około 30 sekund, a nawet dłużej i dzieli się na kilka faz napięcie- rozluźnienie mięśni- rozciągnięcie.

Zalet Stretchingu jest wiele między innymi, rozgrzewa mięśnie przed treningiem, zmniejsza ryzyko kontuzji, poprawia przepływ krwi w mięśniach- dzięki czemu są dobrze odżywione, a także wydłuża je co ma dobry wpływ na technikę i szybkość biegu.Biegacze szczególną uwagę muszą zwrócić na mięśnie nóg, pośladków, łydek, ramion czy pleców. Rozciąganie w zależności od treningu, różni się intensywnością i czasem trwania. Zalecane jest aby włączyć do swojego planu dodatkową jednostkę treningową w postaci stretchingu- dłuższą sesję trwającą nawet 40-60 minut.

Napisz komentarz

DO GÓRY